
A HACCP fogalma (Hazard Analysis and Critical Control Points) egy nemzetközileg elfogadott, tudományosan megalapozott élelmiszer-biztonsági rendszer. A rendszer nevét fordíthatjuk magyarul Veszélyelemzés és Kritikus Szabályozási Pontoknak vagy magyarul Veszélyelemzés és Kritikus Ellenőrzési Pontoknak is. Ennek a módszertannak az a célja, hogy az élelmiszerek előállítása és forgalmazása során azonosítsa, értékelje az élelmiszer-biztonságot fenyegető veszélyeket. A HACCP rendszer alapelvei révén minimalizálhatók azok a kockázatok, amelyek az élelmiszerek fogyasztásakor egészségkárosodást okozhatnak.
A szisztéma célkitűzése, hogy megelőző intézkedéseket vezessen be az élelmiszerlánc minden szakaszában, beleértve a termelést, feldolgozást, tárolást és forgalmazást. A rendszer lényege, hogy a veszélyeket már az élelmiszer-előállítás korai szakaszában felismerje és kezelje, mielőtt azok ténylegesen bekövetkeznének. Ezáltal nemcsak a végtermékek biztonságát növeli, hanem a termelési folyamatok hatékonyságát és minőségét is javítja.
A fogyasztók szempontjából a HACCP rendszer rendkívül fontos, mivel biztosítja, hogy az élelmiszerek biztonságosak és egészségesek legyenek. A fogyasztók egyre inkább tudatosak az élelmiszerek biztonságával kapcsolatban, és előnyben részesítik azokat a termékeket, amelyek garantáltan biztonságosak és egészségesek.
A termelők és vállalkozók szempontjából a HACCP szisztéma alkalmazása kötelező, de előnyökkel is jár. A rendszer segít azonosítani és kiküszöbölni azokat a problémákat, amelyek az élelmiszerek biztonságát veszélyeztethetik, ezáltal csökkenthetők az élelmiszer-visszahívások, panaszok és a kapcsolódó költségek, amelyek komoly anyagi és reputációs károkat okozhatnak a vállalkozásoknak. A HACCP bevezetése hozzájárul a jogszabályi megfelelőség biztosításához. Az élelmiszer-biztonsági tanúsítványok és a HACCP rendszer alkalmazása bizonyítja a vállalkozások elkötelezettségét az élelmiszer-biztonság iránt.
A HACCP rendszer kidolgozása egyben egy megrendelhető szolgáltatás, nem kell a vállalkozóknak maguknak megküzdenie vele. A külső felügyelet segít abban is, hogy elfogultság-mentesen lehessen értékelni a vállalkozás tevékenységét. Egy folyamatábra megalkotásával könnyen áttekinthetővé és érthetővé válik minden ok okozati összefüggés, így az élelmiszerbiztonság nem egy elvont fogalom lesz, hanem egy érthető következménye munkafolyamatainknak.